Poszttraumás növekedés
Mi történik azután, hogy megtörtént a legrosszabb? Adhat-e az életnek értelmet a szenvedés? A borzalmat átéljük, de utána mit kezdünk vele? A mesékben a főhős kínok kínját éli át a megpróbáltatások során, melyek után nemesebbé és erősebbé válik, mint a krízis előtt. Vajon a mi életünkben lehet pozitív hozadéka egy traumának?
A pozitív pszichológia virágzásával új aspektus került fókuszba: hiszen ez az irányzat az embert nem patológiás irányból közelíti meg, számára nem az az egészséges, aki épp nem beteg. Az ember személyiségének pozitív oldalaival foglalkozik, úgymint a boldogság, optimizmus, hála – csak pár fogalmat felsorolva. Így megkérdőjeleződik: vajon a traumákra ugyanúgy reagálunk mindnyájan? A válasz: nem. A negatív reakció jellemző, de cseppet sem univerzális.
Egy olyan esemény, krízis, ami jelentősen megváltoztatja a személyiséget, pozitív irányt is vehet, és végül sikerré, dicsőséggé válhat, azaz értelmet ad az életnek. Mi történik azután, hogy megtörtént a legrosszabb? A legjobb.
De mi lehet a személyiséget elemi szinten megváltoztató traumatikus esemény pozitív hozadéka? A szakirodalom 5 különböző személyiségfejlődési területet különböztet meg, melyek a következők:
- mélyebb megbecsülése az életnek és változtatás a fontossági sorrenden,
- a megnövekedett empátia intimebb interperszonális kapcsolatokat szül,
- az egyén felismeri saját sérülékenységét ugyanakkor megtapasztalja a megküzdéshez szükséges önerejét is,
- új célok (jellemző a pályaváltás),
- egzisztenciális témák iránti érdeklődés – spirituális fejlődés.
- Edith Eva Eger: A döntés
- Szentesi Éva: Hamvaimból
Reziliencia
Ez a metaforikus példa jól mutatja, hogy a napjainkban divatos reziliencia kifejezés értelmezése hol csúszik el, ami miatt sokszor nem a megfelelő kontextusban használjuk. A nehézség egyrészt abból adódhat, hogy nincs magyar fordítása, másrészt pedig mind alaktanilag mind tartalmilag hasonlóságot mutat a rezisztencia fogalmával.
Pedig a reziliencia több, mint ellenállás, hiszen egyfajta rugalmas, adaptív megküzdést jelent. Az ilyen személyiségjeggyel rendelkezőkre jellemző a belső kontroll, empátia, optimizmus, pozitív énkép, énhatékony viselkedés és a változások pozitív kezelése.
Well-being , flow élmény, aha élmény, három gyakran használt fogalom, de mit is jelentenek?
A legegyértelműbb és talán leggyakrabban használt kifejezés a well-being. Az angol kifejezés elég egyértelmű jelentést kap akár tükörfordításban is, az élettel való általános elégedettségre, jóllétre utal. Ez pedig sokszor összefügg döntéseinkkel, cselekedeteinkkel, ezáltal hatást tudunk rá gyakorolni. A well-being különbözőképpen javítható, akár a mindfulness (tudatos jelenlét) elsajátításával, akár egy hálanapló vezetésével.
Források:
- Tanyi Zsuzsanna (2015). A trauma pozitív hozadéka: A poszttraumás növekedés. In: Kuritárné Szabó Ildikó – Tisljár-Szabó Eszter (szerk.), Úgy szerettem volna, ha nem bántottak volna. Oriold és Társai, Budapest.
- Zsigmond Orsolya és Rigó Adrienn (2019). Poszttraumás növekedés gyermekkorban daganatos betegségen átesett gyógyult fiatal felnőttek és daganatos betegségen
átesett gyermekek szülei körében. Mentálhigiéné és Pszichoszomatika 20(4), pp. 391–420. DOI: 10.1556/0406.20.2019.018 - Székely Iván (2015). Reziliencia: a rendszerelmélettől a társadalomtudományokig. Replika, 94(5), pp. 7-23.
- Pikó Bettina és Hamvai Csaba (2012). Stressz, coping és reziliencia korai serdülőkorban. Iskolakultúra, 22(9), pp. 24–33.
- Dr. Urbán Nóra és Dr. Kovács László (2016). A pszichológiai reziliencia, mint integrált alkalmazkodó rendszer. Honvédorvos, 68(3-4), pp. 43-50.
- Mihály, Csíkszentmihályi. “Flow.” Az áramlat. A tökéletes élmény pszichológiája. Akadémiai K., Bp (1997).
- Nagy, Henriett. “Pozitív pszichológia: Az elmélettől a gyakorlatig.” Magyar Pszichológiai Szemle 74.3 (2019): 289-299.
- Bitay, Enikő. “2014-A XIX. Fiatal Műszakiak Tudományos Ülésszak programja és kivonatfüzete.” (2014).
- http://janus.ttk.pte.hu/tamop/tananyagok/esztetika_tap_alap/11_a_flow_lmny.htm